Pit zerowy, czyli młodzi zarabiają bez podatku pit

28.07.2019r.

Z informacji na oficjalnej stronie ministerstwa finansów wynika, że od 1 sierpnia 2019 r. weszła w życie ulga podatkowa w podatku dochodowym dla osób które nie ukończyły 26 roku życia.

Jak dokładnie działa i od kiedy obowiązuje pit zerowy ?

Od 1 sierpnia 2019 r. do grudnia tego roku płatnik czyli pracodawca nie jest zobowiązany obliczania i pobierania zaliczek na PIT. Z tego wynika, że młodzi do 26 roku życia będą otrzymywać pensję po odliczeniu jedynie składek na ZUS, bądź w całości jeżeli są również studentami, bo z tego tytułu są także zwolnieni z płacenia składek na ZUS.

tabela wynagrodzenia i zysku miesiecznego oraz zysku w skali roku

Jakie warunki trzeba spełnić aby załapać się na pit zerowy?

Osoba ubiegająca się o ulgę:

  • musi mieć mniej niż 26 lat
  • posiada przychody z pracy oraz z umów zlecenia do wysokości 85 528 zł w roku podatkowym. (W przypadku roku 2019, ulga będzie tylko przez 5 miesięcy od sierpnia do grudnia wiec stawka wynosi 5/12 limitu rocznego czyli 35653,67 zł)
  • są zatrudnione z tytułu umowy o pracę lub umowy zlecenia.
  • musi dostarczyć pracodawcy oświadczenie o zwolnieniu z podatku dochodowego (Podatnicy, którzy nie złożą takiego oświadczenia, zwrot podatku z tytułu ulgi otrzymają w zeznaniu rocznym za 2019 r.)


Źródła: https://www.gov.pl/web/finanse/bez-pit-dla-mlodych

Artykuł tłumaczy zagadnienie związane z ofertą przedsiębiorstwa Biuro Rachunkowe Agnieszka Krawczyk, którego siedziba znajduje się w mieście Płock.
Cennik dostępny na zamówienie. Każdy przedsiębiorca prowadzi wyjątkową firmę